top of page

מה היה קורה אילו?!

עודכן: 4 בספט׳ 2023

מעשה שהגיע אלי לקליניקה לאחרונה: אלה (שם בדוי) הייתה קצינה צעירה ששירתה בבסיס רחוק מהבית שבו היא גרה. באחד מימי שישי, קיבלה הזדמנות לחופשה קצרצרה בבית והחליטה לנסוע בטרמפים כדי לזרז את ההגעה אל אנשים אליהם התגעגעה מאוד. בפתח הבסיס, אסף אותה קצין חתיך, אדיב ונחמד מאוד, שהסיע אותה עד למקום מגוריה וכל הדרך הם צחקו ופטפטו, התנהגו כאילו הם מכרים ותיקים ואוהבים. כנראה בגלל הכימיה הגדולה שהייתה בין השניים במהלך הנסיעה, הוא ביקש ממנה את מספר הטלפון שלה. כמו ברגע שיא של סיפורים טראגיים, אלה התביישה לתת לבחור את המספר שלה. באותם רגעים פחדה שיחשוב שהיא "קלת דעת" או "קלה להשגה". השניים נפרדו בחיבוק ובברכת "בהצלחה בחיים". ברגע שאלה יצאה מהמכונית, היא התחרטה שלא נתנה לו דרך ליצור איתה שוב קשר. מאז ועד היום (עשרות שנים אחרי), כשהיא כבר נשואה ואמא לילדים, עדיין מכה בה המחשבה: "מה היה קורה אילו".

*********************** ביום זה של ט"ו באב, הייתי מציעה רגע להרהר בטבען המר-מתוק של אהבות לא ממומשות ובפנטזיות המתמשכות שלעיתים יכולות לרדוף אותנו במשך שנים.

רבים מאיתנו חוו בעברם קשרים חולפים או החמצת הזדמנויות, והותירו אותנו תוהים מה יכול היה להיות אילו הנסיבות היו שונות.

לאהבות לא ממומשות, כמו סיפורים לא גמורים, יש דרך לשבות את מוחנו ולמשוך את ליבנו אליהם. אנו נתקעים בתחום ה"מה היה קורה אילו", תוהים כיצד חיינו היו יכולים להתגלגל לו הגורל הוביל אותנו לדרך אחרת. הפנטזיות הללו, למרות שנראות לכאורה תמימות, יכולות להחזיק אותנו שבויים, ולמנוע מאיתנו לחיות במלואה את המציאות בה אנו חיים.

*********************** מה הייתי מציעה לאלה ולשכמותה לעשות כדי להשתחרר מציפורני החלום העגום הזה ולעזור להם להתחבר להווה ולמצוא בו נחת?

1. הוקירו את ההווה: למרות שזה טבעי להרהר בעבר ובדרכים שלא צלחו, זכרו שההווה הוא המקום שבו יכולה להיות צמיחה. התמקדו במה שיש לכם עכשיו, בין אם זה בן זוג אוהב, משפחה או חברים.

2. אמצו את חוסר השלמות: החיים הם לא צפויים ופתלתלים. לא כל מפגש או חיבור נועדו להפוך לסיפור אהבה גדול. אמצו את הפגמים בסיפרי חייכם והעריכו את המסע הייחודי הספציפי שלכם שהוביל אתכם למקום בו אתם נמצאים היום.

3. תרגלו הכרת תודה: טפחו תחושת הכרת תודה על החוויות, המשמחות והמאתגרות, שעיצבו את חייכם. הכרת תודה יכולה לחבר אתכם להווה ולעזור לכם להעריך את היופי של מה שכבר יש לכם.

4. עזבו את החרטות שלכם: חרטות יכולות להיות משא כבד לנשיאה. הכירו בתחושות של החמצת הזדמנויות, אך שחררו אותן בעדינות. זכרו שכל בחירה שעשיתם, כולל זאת שלא הובילה לסיפור אהבה, עיצבה את מי שאתם היום.

5. טפחו את מערכת היחסים הנוכחיות שלכם: השקיעו זמן ומאמץ בטיפוח מערכת היחסים הקיימת שלכם. אהבה וקשרים יכולים להעמיק כאשר אנו נותנים להם עדיפות ומציעים את נוכחותנו מכל הלב.

6. אם המחשבה על פנטזיות לא ממומשות מכבידה עליכם ומקשה עליכם את התפקוד היומיומי היום, חשוב לבדוק עם עצמכם מה תוקע אתכם. חפשו תובנות חדשות (אולי מדובר על ארועי עבר בילדות שהושלכו על סיטואציה אחת יחידה) ונסו לשנות אסטרטגיות התמודדות.

שיהיה לכם חג ט"ו באב שמח.


ענת דניאלי

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page